רגע לפני דמי כיס – ב'

אין תגובות ↓

אז אחרי שבחלק א' , לימדנו את ילדינו על כסף באמצעות משחק בבית, הם הכירו את המטבעות השונים, את ערכם, את אפשרויות ההמרה ביניהם, את הקשר בין הכסף לבין מחירו של מוצר והם התנסו בפעולות חשבון בסיסיות שיסייעו להם בהתנהלות עם כסף בעתיד, אנחנו מוכנים לשלב הבא:

יוצאים ל"שטח"

אגב, ההתנסויות בבית ובחוץ, מתקיימות בפועל, במקביל.

לא פעם, אנחנו נתקלים בתסריט הבא: הורה הולך עם הילד ל"סופר", הילד מבקש משהו, וההורה לא מסכים, הילד מבקש שוב ומפציר בהורה לקנות את מה שביקש, וכשזה לא עוזר הילד "משטתח" על רצפת ה"סופר" וצורח… ואז הקונים האחרים חולפים על פניו ומסתכלים על הילד ועל ההורה לסירוגין, בעיניים מאשימות/ מרחמות/ מזועזעות/ מחנכות וחלקם אפילו מגדילים לעשות ומייעצים להורה כיצד עליו לנהוג…וכל מה שההורה רוצה , זה לצאת משם כמה שיותר מהר!

אם הייתם ההורה הזה פעם, ואתם חשים שלילד שלכם דבר לא יעזור, שניסיתם הכול, בכל זאת, תתחילו להשתמש בכלים שנתתי ב"רגע לפני דמי-כיס – חלק א' " ובכלים שאתן בחלק זה ואל תתייאשו.  לא תמיד תיראו תוצאה מידית, אך תתמידו ותהיו נחושים… התוצאות יגיעו.

אז… כאשר אתם הולכים ל"סופר" עם ילד קטן, ואתם יודעים שצפוי לכם ויכוח ממושך על מה וכמה הילד יקנה לעצמו, תגדירו לו מראש: שיוכל לבחור עבור עצמו דבר אחד קטן .

כשהילד כבר בוגר יותר ומבין ערכם של מטבעות, תנו לו, מראש, מטבע של 5 או 10 ₪ והגדירו לו , שבסכום זה יוכל לקנות משהו עבור עצמו ושאם יישאר לו עודף יוכל לשמור אותו בקופה שלו.

אם הילד שלכם אינו מהילדים שמבקשים לקנות עבור עצמם… כן, כן, יש גם כאלו :-)  תעברו אתו ישר לשלב הבא:

שתפו את הילד בשיקולים שאתם עושים במהלך הקניה, לא צריך להגזים ולהסביר כל דבר, בעיקר אם אתם ממהרים, אבל בכל פעם תבחרו דבר אחד או שניים ,אליו תסבו את תשומת ליבו.

למשל:

-          העדפתכם לקניית מוצר אחד על פני מוצר מקביל, כיוון שהוא זול יותר.

-          מוצר שאתם רוכשים בכל שבוע ועכשיו יש מבצע משתלם לגביו , שאותו אתם מנצלים.

-          מבצע שאתם בוחרים לא לנצל, משום שאין לכם צורך בכמה מוצרים מאותו סוג וכו'

באופן זה אתם מחנכים אותו לצרכנות ביקורתית. ניתן לחזור על אותם שיקולים פעמים רבות, כי זה הזמן שהם מפנימים את ההתנהלות עם כסף, הם שואלים שאלות והם סקרנים לדעת.

בשלב מתקדם יותר, הילדים יתחילו לייעץ לכם ולהאיר לכם דברים שלא הבחנתם בהם ;-)

הורים יקרים, הרגלים זה דבר שלפעמים נרכש בקלות ולפעמים לא, היו סובלניים, תתמידו , אל תיכנעו ללחצים ותהיו בטוחים בדרככם. כך תקרינו לילדיכם שאתם מובילים אותם בדרך הנכונה והם יוכלו להפנים את ההרגלים לשימוש נבון בכסף.

זכרו, שמה שנראה קשה עכשיו, כשהם צעירים, קשה שבעתיים, כשמנסים לשנות הרגלים, כאשר הם בוגרים! וזה שבחרתם ללמד אותם עכשיו-יהיה עבורם מתנה לחיים!

***להצטרפות לרשימת התפוצה של "ערך עתידי"

וקבלת טיפים נוספים בחינם להתמודדות במשולש הורים-ילדים – כסף    היכנסו לכאן

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>