מי מפחד מכסף?

אין תגובות ↓

ערב אחד, בהיותי חיילת, יצאתי מהבסיס ובעודי הולכת שמעתי קול מתוק של ילד בן 3 בערך , שואל את אימא שלו

"אמא, למה הירח הולך איתנו?"

חייכתי לעצמי על השאלה המקסימה, אבל אז שמעתי את אמא שלו עונה בנזיפה: "מספיק עם השאלות הטיפשיות האלה! אנחנו ממהרים!"

זה היה עוד הרבה לפני שהייתי אימא, ולא תיארתי לעצמי כמה המתוקים האלו יכולים לעצבן לפעמים ;-) , אבל באותו רגע זה היה בשבילי כמו אגרוף בבטן, וממש הרגשתי שלא מגיע למבוגרים האמון והכבוד שילדים קטנים רוחשים להם. חשתי כעס, וחשבתי, כמה פעמים ילד כזה עוד יעז לשאול, לפני שידוכא לגמרי. לימים , כשהפכתי לאימא בעצמי, תמיד כשילדי שאלו אותי שאלות, וכמו שאתם יודעים, לילדים שאלות רבות בכל תחום, השתדלתי לענות ואם לא ידעתי את התשובה, ניסיתי לחפש או לברר בעצמי ולפעמים גם יחד איתם, או פשוט לענות ש"השאלה מעניינת, אני לא יודעת את התשובה, בו ננסה לחשוב יחד ונבדוק כשנוכל". לא תמיד חזרנו לבדוק… אבל לעולם לא נחסמה האפשרות לשאול.

נשמע מוזר, אבל הקול המתוק של אותו ילד בן שלוש , ששמעתי לפני יותר מ-20 שנה, פשוט המשיך ללוות אותי, ולהזכיר לי בכל פעם כשסבלנותי התקרבה לקיצה, שאני חייבת לענות משהו (גם "לא יודעת, צריך לבדוק" זו תשובה) ולא לדכא את רצון הילד לדעת, ללמוד, לחקור, גם אם אני לא מבינה כלום בתחום שנשאלתי עליו. והאמת, לומדים מהילדים הרבה בדרך הזו.

איך זה קשור לכסף ?

הילדים שלנו, בדיוק כמו אותו ילד בן 3, מתעניינים היום בהרבה דברים, העולם הוא כמו ספר פתוח בפניהם והם לוקחים כל מה שאנחנו והסובבים אותם יכולים לתת להם. אותו ילד בן 3 שאל על מה שראה, ולא תאר לעצמו, שהמבוגר שנשאל, מתחיל להסתבך עכשיו ולנסות להיזכר בכל מה שהוא יודע על אסטרונומיה … כדי להשיב לו. לילד הקטן אין את המטען שנושא המבוגר.

לדעתי, לא אפתיע אתכם אם אומר לכם, שילדים דווקא אוהבים כסף. ובטח שיאהבו, הרי הם מכירים רק את האפשרויות הטמונות בשימוש בו, הם פחות מודעים לקושי של הוריהם ביצירת ההכנסה, אין להם משכנתא, הם לא מודעים לכמות ההוצאות שהוריהם צריכים לקחת בחשבון בזמן שהם עונים להם אם הם מרשים לקנות משחק מסויים או לא מרשים…

פעמים רבות שואלים אותי הורים לגבי החוג "כסף בכיף" לילדים:  זה לא משעמם לילדים?… זה לא מורכב מידי לילדים ? 

אז…

הורים, בדיוק כמו שאתם אוהבים ללמוד על משהו, שאתם נהנים ממנו ומהתוצאות שזה ייתן לכם: בישול, ספורט, או כל דבר אחר. כך גם הילדים, הם עדיין בשלב שהם אוהבים כסף ואת מה שהוא נותן להם, ולכן אין זמן טוב יותר מזה להקנות להם את ההרגלים להשתמש בו בתבונה ולהכיר מושגים שקשורים לכסף, רגע לפני שהם יישמעו להם מאיימים/ מורכבים/ משעממים. אם יכירו את אופן ההתנהלות עם כסף בשלב מוקדם, הם לא יקלעו לתסבוכות וקשיים הנובעים מחוסר ידע, חוסר תכנון והשפעה שלילית.

ועכשיו, תשאלו את עצמכם את שאלת הכותרת "מי מפחד מכסף?"

וזכרו, בעיני הילדים חוג על כסף, שמועבר בצורת משחק וחוויה, הוא עוד חוג כיפי כמו חוג בישול, חוג דרמה וכו'  ורק אנחנו המבוגרים מבינים איזה ערך חוג כזה ייתן להם בהמשך.

מקווה שהצלחתי להעביר את המסר, כי בסופו של דבר כולנו משתמשים בכסף, השאלה איךוהרגלים, הכי קל ויעיל להקנות בגיל צעיר!

 

***להצטרפות לרשימת התפוצה של "ערך עתידי"

וקבלת טיפים נוספים בחינם להתמודדות במשולש הורים-ילדים – כסף    היכנסו לכאן

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>