מצטיידים לשנת הלימודים

ספרי לימוד משומשים

לפני קצת פחות משנה, ביום הראשון ללימודים, ליוויתי את ילדיי לבית הספר. נכנסתי לראות היכן ממוקמות כיתותיהם ובעוברי ליד האזור של כיתות ו' ,בעוד הילדים ארגנו את הספרים והמחברות, שמעתי את אחד הילדים צועק:

"זה ספר של קמצנים, מי שיש לו כסף לא קונה כאלה!"

כשהוא מרים ספר של תלמיד אחר- ספר משומש במצב מצוין…

הילד הנבוך, שהספר היה שלו, חיפש איך להיעלם …

אצלי באותו הרגע בדיוק נפלה ההחלטה, שלגביה התלבטתי תקופה ארוכה, לעזוב מקום עבודה בטוח וטוב בו עסקתי בייעוץ השקעות ופנסיה ולפנות לפעילות להקניית כישורים פיננסיים לילדים ונוער, כאשר המטרה לאפשר להם להתנהל עם כסף בתבונה ולהפיק ממנו את המרב עבורם ויחד עם זאת, לא לשכוח גם כישורים אחרים, כמו הכבוד לאחר ולכך שלכל אחד סדר העדיפויות שלו.

אני מקווה שבשנה הבאה , כשאגיע ללוות את ילדיי ללימודים, לא אשמע משפטים כאלו ואחרים שמביעים זלזול בזולת.

אם נתייחס למשפט הספציפי, אז… ראשית, "קמצן" הוא לא ההפך מ"מי שיש לו כסף"- כולנו מכירים אנשים עשירים מאוד שחיים כמו "הומלסים" מרוב קמצנות, ולעומתם כאלו שאין להם כסף לאוכל אבל נוסעים בג'יפ מפואר… הכול עניין של סדר עדיפויות.

ושנית, "קמצנות" היא תכונה המתאפיינת בחוסר רצון להוציא כספים , לעיתים עד ויתור על נוחות ועל צרכים בסיסיים. רכישת ספר לימודים משומש במצב מצוין , שאמור לשמש את התלמיד לשנת לימודים אחת… הוא לא "קמצנות", אלא, "צרכנות נבונה" . אין פה ויתור על נוחות ולא על צורך בסיסי, הדבר היחיד עליו מוותרים הוא "מראית עין", שיתכן שבעיני האחד היא ערך חשוב, וזכותו, ובעיני האחר, לא- ובכסף שחסך בוויתור על מראית עין ירכוש את שחשוב בעיניו.

לסיכום, כדאי ורצוי לרכוש ספרים משומשים במצב מצוין מכמה סיבות:

  •           שמירה על איכות הסביבה.
  •          החזרה לבית הספר כרוכה בהוצאות לא נמנעות רבות אחרות: חוברות (שאותן ממלאים ולכן לא ניתן להשתמש שנית), מחברות, כלי כתיבה… והרשימה ארוכה.
  •          הספרים הללו משמשים את הילד לכמה חודשים בלבד. (מודה, שאני לגמרי מבינה את הרצון לקנות ספר חדש, שנמצא אחר-כך על מדף הספרים שלך וניתן לחזור ולקרוא או לעלעל בו מידי פעם, אבל אני בטוחה שזו לא כוונת הילדים, כאשר הם מתעקשים על ספרים חדשים).
  •        מחיר הספר המשומש הוא בין שליש לחצי ממחיר ספר חדש, ובכסף שנחסך יוכל הילד ליהנות מדברים נוספים שהוא צריך.

האמור לעיל אינו רלוונטי לבתי ספר שבהם פועלת תכנית ההשאלה

 

***להצטרפות לרשימת התפוצה של "ערך עתידי"

וקבלת טיפים נוספים בחינם להתמודדות במשולש הורים-ילדים – כסף  הירשמו כאן: