תכנון "תקציב חופש"

אין תגובות ↓

 

…הכל (?) אני יכול בחופש הגדול…

רבות דובר על כך, שכדי לצלוח את התקופה הארוכה של החופש הגדול מבלי שכולם "ישתגעו" מומלץ להכניס סדר לבלגן, על-ידי תכנון הפעילות שלנו למהלך אותם חודשיים. תיאום הציפיות עם הילדים מרגיע משמעותית את כל הצדדים.

אולם גם אם נתכנן, ריבוי האטרקציות המוצעות לנו בחופש עלול לגרור אותנו להוצאה כספית ניכרת, לעיתים מעבר ליכולתנו. לכן, חשוב לשלב בתכנון הפעילויות גם תכנון "תקציב חופש".

כיצד נעשה זאת?

שלב 1-

נכין לוח פעילויות לחופש לכל ילד. (מדוע לכל ילד בנפרד? מכיוון שזה מאפשר לכל אחד מהילדים להתנסות בתכנון וגם…יתכן שאח אחד הולך לקייטנה ואחיו הגדול כבר לא הולך ויש לתכנן פעילויות נוספות עבורו).

שלב 2-

נבקש מהילדים להכין רשימה של 10 פעילויות שהם מציעים שנעשה במהלך החופשה. כאמא, אני אוהבת לעשות גם רשימה משלי, שבאמצעותה אני יכולה לחשוף אותם למגוון פעילויות שמחוסר הכרות, הם לא כותבים אותן, אבל אני בטוחה שייהנו בהן מאוד . לדוגמה: לראות תערוכה מעניינת , ללכת לבילוי כמו: קיר טיפוס, לעשות ניווט רגלי אפילו ביישוב- להגיע עם מפה למקום לא מוכר , או כזה שבדרך כלל נוסעים אליו ברכב…(כמובן , בליווי מבוגר, שמשתדל לא להתערב גם אם קצת "מתברברים" ;-) ).

שלב 3-

נכנס את המשפחה ונראה אילו פעילויות כל אחד הציע. נערוך רשימה של הפעילויות שחזרו על עצמן בהצעותיהם של כמה מבני המשפחה ואלו יקבלו עדיפות.

שלב 4-

נרשום את הפעילויות בלוחות- ניתן לקבוע, למשל, שבימים שני וחמישי הולכים לברכה וביום שלישי יש אטרקציה כמו: לונה פארק / סרט/ הצגה וכו' מומלץ לשלב גם פעילויות שאינן כרוכות בהוצאה כספית גבוהה, אבל גורמות הנאה מרובה לילדים, כמו: יצירה / הקמת "מחנה" / טיול למקום קרוב/ לארגן משחקים כמו "חפש את המטמון" או סתם להשתעשע עם בועות סבון וכו'

אם במשפחתכם ילד שהולך לקייטנה וילד שכבר לא הולך, מלאו בפורום המשפחתי את חלק הלוח המתייחס לתקופה בה אין קייטנה ולאחר מכן, שבו רק עם הילד הגדול יותר להמשך מילוי החלק שעבורו טרם תוכנן.

עם ילדים קטנים מומלץ במקום לרשום מה הפעילות, לצייר ציור מתאים/ להדפיס תמונה מהאינטרנט / לגזור תמונה מתאימה מהעיתון , כך שהלוח יהיה צבעוני ויצירתי והם יבינו בקלות מהן הפעילויות הצפויות.

שלב 5-

נבדוק מה התקציב הדרוש לנו למימון הפעילויות. את הילדים הבוגרים יותר ניתן לשתף גם בבחינת העלויות. למשל: אם תכננו ללכת לבריכה 10 פעמים – האם כדאי לשלם עבור כניסה לבריכה כל פעם בנפרד / לרכוש כרטיסיות / לרכוש מנוי , נבדוק מה המחיר של כרטיס לסרט / ללונה פארק- האם ניתן לרכוש במחיר מוזל אם אנו חברים במועדון לקוחות מסוים וכד'

שלב 6-

נחשב את הסכום שהצטבר למימון הפעילויות, נתייחס גם להוצאות נלוות כמו: ארטיקים בבריכה, פופקורן ושתיה בסרט וכו' – כל משפחה לפי הרגליה וצרכיה. במקרה שהסכום שהצטבר גבוה מידי עבורכם :cry: , החליפו פעילויות שעלותן גבוהה בפעילויות שעלותן נמוכה (לא בהכרח פחות מהנות!) עד שתגיעו לרמת תקציב בה תוכלו לעמוד :-D .

שלב 7-

לילדים גדולים, שמבלים בחופש באופן עצמאי, מומלץ לתת את הכסף מראש (בתחילת כל שבוע או כל חודש) ועליהם יהיה לעמוד בתכניות. הכסף מספיק להם לממן את מימושן. במקרה שיחליטו להשתמש בו אחרת, זה נתון לשיקול דעתם והם יבינו שהוספת פעילות לעיתים כרוכה בוויתור על פעילות אחרת (לא תמיד, כיוון שיתכן שיוסיפו פעילות שהיא ללא תשלום, או תשלום נמוך ואז למשל, בוויתור על פופקורן בסרט הם מוסיפים פעילות אחרת). כמובן שמומלץ שירשמו מה עשו וכמה עלה , בכדי שיוכלו לעקוב אחר מצבם בכל עת ולתכנן את ההמשך.

שלב 8-

לילדים קטנים (כיתה א', ב'…), שעדיין תלויים בנוכחות מבוגר, אין צורך לתת את הכסף. אולם, מומלץ לשתף אותם שוב במקרה שבוחרים לשנות את התכנון המקורי ולראות יחד כיצד זה משפיע בהמשך: החלטנו ללכת ביום שני הזה לים במקום לבריכה ואת הסכום שהתפנה נשמור לאטרקציה אחרת שאולי נרצה ליהנות ממנה בהמשך החופש.

ו… שתי המלצות :

  •  לא להעמיס פעילויות, השאירו זמן חופשי בו הילדים יוכלו לשחק עם חברים, לשחק במחשב, לקרוא , לצפות בטלוויזיה…להחליט החלטות ספונטניות.
  •  להשתדל לעמוד בתכנון אך יחד עם זאת לגלות גמישות לשינויים במידת הצורך. שימו לב,  גם לא להגזים בשינויים, כיוון שאז מרוקנים מתוכן את התהליך והילד מקבל את הרושם שאין לתכנון משמעות ואין קשר בינו לבין הביצוע בפועל.

לסיום, גם אם אי אפשר לעשות הכול בחופש הגדול, בוודאות אפשר ליהנות בכל גובה תקציב, שכן מגוון האפשרויות מאוד רחב.

חופשה מהנה :-P

*** לחצו כאן לקבלת לוח ניהול פעילויות ותקציב לחופש

 

8-)  לסדנאות הקיץ לילדים לחצו כאן לפרטים  8-)

מעוניינים להצטרף לתפוצה של "ערך עתידי" ולקבל עוד טיפים להורים?

הירשמו כאן :

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>