בת מצווש? ….הצד החיובי

אין תגובות ↓

חגיגת בת מצווה הפכה בשנים האחרונות לאירוע שסדר הגודל שלו משתנה ממסיבה מצומצמת ועד ליותר ממוגזמת : מיני חתונה + ירח דבש (=טיול לחו"ל). כתבות שונות תיארו את התופעה ועוררו תגובות רבות. אז…מה יכול להיות חיובי בבת מצווש? ובכן, תכנון האירוע הוא חלק מהחוויה ומומלץ לשתף בו גם את כלת השמחה, אחרי הכול האירוע הוא לכבודה.

תכנון משותף של חגיגת בת המצווההוא הזדמנות פז להורים לאפשר לביתם לפתח כישורי חיים ובתוכם כישורים פיננסיים , שיעזרו לה ולהם, היום,  בתכנון שפוי של החגיגות וימשיכו לשרת אותה לאורך חייה.

איך מפיקים מחגיגות בת המצווה שיעור לחיים?

בעבודה משותפת ותיאום ציפיות בין הבת להורים, ניתן ללמוד תכנון במסגרת תקציב נתון, צרכנות נבונה ואף להגיע להכרות ראשונה עם מוצרי השקעה שונים. נעשה זאת על-פי השלבים הבאים:

שלב ראשון- הגדרת מסגרת תקציב

ביתכם כבר גדלה, למעשה, רשמית היא עומדת להיות נערה ולכן, הגדירו לה מראש את מסגרת התקציב שעומדת לרשותכם לחגיגות בת המצווה שלה. האמת היא שבכל תקציב ניתן להפיק אירוע מקסים וזה תלוי בעיקר ביצירתיות המארגנים.

שלב שני- תכנון ראשוני

בידקו יחד איזה סוג אירוע ניתן לקיים במסגרת התקציב, למשל:

א'- טיול לחו"ל 

ב'- סופ"ש בחו"ל ומסיבה לכיתה

ג'- אירוע משפחתי באולם/ במסעדה

וכו'… בחרו את סוג האירוע, תוך הקשבה ושיתוף הצדדים בכל השיקולים, כדי שכולכם תהיו שלמים עם הבחירה.

שלב שלישי- תכנון מפורט

את האפשרות שנבחרה פרטו לפרטים וערכו רשימה של כל הדברים  שיש לרכוש/ לבצע לקראת האירוע הנבחר. לדוגמה, אם נבחרה אפשרות ג', הטבלה תראה כך (ברור לי שכל אחד שיסתכל יעיר: ומה עם ה"בוק" , איך שכחת את האיפור… אז אציין שהפירוט לשם דוגמה בלבד וכל משפחה תוסיף/ תשנה בהתאם לצרכיה ולרצונותיה):

מוצר/שירות

 

 

אולם / מסעדה

 

 

שמלה

 

 

נעליים

 

 

תסרוקת

 

 

הזמנות

 

 

צלם

 

 

שונות (טיפים…)

 

 

 

 

 

 

שלב רביעי- תכנון תקציב ראשוני

בעמודה האמצעית של הטבלה, רשמו תקציב משוער שתייעדו לאותו סעיף. במידה שלא ניתן לשער, חפשו באינטרנט או בררו בדרך אחרת בכדי שהשיקולים שתבצעו בהמשך יהיו הגיוניים ומציאותיים (כאמור בסעיף קודם, המספרים לשם הדגמה בלבד ואין קשר בינם לבין המחירים בפועל).

מוצר/   שירות

תקציב משוער

 

אולם / מסעדה (לפי 100 מוזמנים)

15,000

 

שמלה

400

 

נעליים

200

 

תסרוקת

100

 

הזמנות

100

 

צלם

1000

 

שונות כ-10%(טיפים …)

2000

 

סה"כ

18,800

 

 

כעת בדקו: אם התקציב שלכם היה גבוה מהסה"כ שהתקבל, אתם במצב טוב ואם נמוך ממנו, בחנו היכן ניתן לצמצם-  כל משפחה תבצע שינויים בהתאם לסדר העדיפויות שלה.

שלב חמישי- מעקב תכנון מול ביצוע

בכל שלב בו  תרכשו / תבצעו דברים שתכננתם, מלאו בטבלה את סכום הכסף ששילמתם עבור המוצר או השירות, כולל טיפים והוצאות נלוות שלא לקחתם בחשבון מראש. לכל אורך הדרך שימו לב לעמידה במסגרת התכנון ובמידה שחרגתם בצעו התאמות וקיצוץ בסעיף אחר, כך שבסך הכול תעמדו בתקציב שעמד לרשותכם.

מוצר/   שירות

תקציב   משוער

תשלום בפועל

אולם / מסעדה (לפי 100 מוזמנים)

15,000

14,300

שמלה

400

450

נעליים

200

220

תסרוקת

100

90

הזמנות

100

160

צלם

1000

1350

שונות כ-10%(טיפים …)

2000

1400

סה"כ

18,800

17,970

 

נקודות לתשומת לב-

אפשרו לבתכם לבצע על כל סעיף בדיקת מחירים מראש – לחפש את המוצר/ השירות באינטרנט, או לברר עם חברות שכבר חגגו, ולפני כל עסקה שתשווה בין כמה אופציות (לא יותר מידי, 2-4 בדרך כלל יספיקו). לבסוף בחרו יחד, אך חשוב שבתכם תעשה את הבירור. בדרך זו תלמד מה היא יכולה לקבל תמורת כספה , תתנסה בהשוואה בין מספר אפשרויות ותרכוש כישורי צרכנות נבונה.

8-O שימו לב שהצעות המחיר שתקבלו יכללו מע"מ , כדי שלא תהיינה "הפתעות" בבואכם לשלם.

 

שלב שישי- חגגנו ושמחנו, ועכשיו… מה עושים עם המתנות?

כמובן, שגם כאן כל משפחה וההחלטה שלה, אבל… המלצה ל"מיטיבי לכת", שמעוניינים להמשיך לשלב הבא בחינוך הפיננסי:

את הכסף שקיבלה בתכם כדאי לחלק לסכום קטן בו תרכוש לעצמה מתנה ואת היתר לחסוך להמשך – לשיעורי נהיגה / ללימודים / לטיול… לכל מטרה עתידית שעבורה תזדקק בתכם לכסף.

היכן לחסוך?  החליטו יחד עם בתכם כיצד להשקיע את הכסף ובהמשך עקבו יחד איתה אחר ההשקעה, לפחות פעם בשנה ורצוי אפילו אחת לחצי שנה. בצורה זו, בעת בחירת סוג ההשקעה, תיחשף בתכם לסוגי השקעה שונים- חסכון בבנק/ קרן נאמנות/ אג"ח/ תכנית בחברת ביטוח ועוד… ותתחיל להחשף למאפייניהם.

כאשר טווח ההשקעה רחוק ופועלים בנחת ובשיקול דעת, רוכשים כלים להבנת השוק והסביבה הכלכלית והללו יסייעו לה רבות בהחלטות שתקבל מאוחר יותר בבגרותה. בנוסף, המוטיבציה ללמידה עולה כאשר מדובר בכסף שלה.

לסיכום,

בתכנון משותף ושקול  חגיגת "בת-מצווש" יכולה להפוך לאחד האירועים המעצבים בחיי בתכם ולהשפיע על התנהלותה הפיננסית בעתיד. ו… הורים, תהיו בטוחים שהיא תהנה מהאירוע באותה מידה , אבל הפעם היא תלמד המון בדרך ואפילו בלי להרגיש עד כמה.

נוכחותה הפעילה של בתכם בבחירה של כל חלק באירוע מעלה את ביטחונה ושביעות רצונה, שכן התוצאה בה היא מתגאה, היא רצף של החלטות שהיא הייתה שותפה מלאה בקבלתן.

מזל טוב  :-)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>